עדן רוטברג: ” בליאז’ אני מרגישה שליחות, אני הישראלית היחידה ואני מייצגת את המדינה שלנו וזה כיף”

0
114

הליגיונרית שלנו בבלגיה, עדן רוטברג ישבה השבוע לראיון בלעדי עם אתר עושים ספורט. דיברנו על החיים בבלגיה, מאכל בלגי אהוב, ההבדלים בין הליגה הבלגית לישראלית ועתיד הנבחרת לקראת היורובאסקט. וגם: אם הייתה יכולה לחזור אחורה למשחק הראשון שלה בבוגרות, מה היא הייתה אומרת לעצמה לקראת העתיד.

תספרי קצת על החיים בבלגיה. במה הם שונים מישראל?
“מאוד קר פה לעומת ישראל. זה פעם ראשונה שלי בבלגיה, אבל סך הכל אני נהנית פה. אני לומדת להכיר את המקום, את האנשים, את הסביבה ושפה אחרת [האמת שהבלגים קצת מתקשים באנגלית]. מדברים בעיקר צרפתית, אז זה גם לא קל להסתגל בקטע הזה. אבל אני כבר כמעט שלושה חודשים פה, זה עבר לי מהר שזה כיף. בסך הכל אני מאוד נהנית”.

מה הוא האוכל הבלגי האהוב עלייך?
“יש להם צ’יפס מעולה, ממש טעים. הוואפל הבלגי כמובן, רמה מאוד גבוהה”.

דיברת הרבה על המעבר האפשרי לאירופה בעונה הקודמת והמספרים שלך אשתקד הוכיחו שאת השחקנית הישראלית הכי טובה בליגה ללא צל של ספק. סיפרת לי גם בקיץ שהיו לך אופציות בכמה ליגות, מה הוביל לבחירה בליאז’?
“אני חושבת שאני באמת בן אדם שהולך לפי אינסטינקטים ותחושות פנימיות. יש אווירה טובה בליאז’. כמובן חקרתי, ראיתי ובסוף הייתי שלמה עם ההחלטה שלי שזה הכי חשוב. אני חושבת שלהיות שלם עם עצמך זה הדבר הראשון שבן אדם צריך להסתכל ולהבין שאם אתה שלם עם עצמך זה הכל”.

את הפכת מהר מאוד לשחקנית הכי טובה בקבוצה שלך. איך זה קרה כל כך מהר?
“הביאו אותי לליאז’ גם כדי שאביא את עצמי ואביא עוד פאנץ’ שהיה חסר לבנות פה. מראש ידעתי שהביאו אותי להיות “זרה” נקרא לזה, כי אני באמת סוג של זרה פה. אני חושבת שזה לא קל, אבל זה תהליך שאני עושה. אני כבר חודשיים וחצי – שלושה פה וזה לא היה ככה בהתחלה: אני לומדת להכיר את הכדורסל, את עצמי, את השיטה ואת כל הטקטיקה שהיא באמת טיפה שונה ומתאימה את עצמי לזה בסוף”.

את מרגישה איזשהו לחץ עם זה שאת השחקנית הכי טובה בקבוצה שלך?
“אני לוקחת את הלחץ הזה למקום טוב, לא לקטע שלילי, אלא לקטע חיובי כי באמת סומכים עליי ונותנים לי את המפתחות. וייאמר לזכותם, המון לזכות המאמן שלי שהוא סומך עליי וככה נותן לי חופשיות שזה טוב”.

את החודש הראשון בבלגיה סיימת עם ממוצעים נפלאים כולל 16.4 נקודות למשחק. ספרי לי קצת על ההבדלים בין הליגה בבלגיה לליגת העל עבורך ברמה האישית וברמה הקבוצתית?
“אני יכולה להגיד לך שרצים פה המון לעומת הליגה הישראלית שבה המשחק יותר טקטי. באמת רצים, המון, המון, המון שזה בהתחלה היה לי מאוד, מאוד קשה. הייתי חוזרת מאימונים והייתי תפוסה ולא יכולתי לזוז. סומכים פה מאוד, מאוד על המקומיות. לא מביאים לפה זרות מה-WNBA כמו שעושים בארץ. מביאים לפה בעיקר בוסניות, גם יש אמריקאיות כמובן, אבל לא מהטופ טופ. פה באות לידיי ביטוי המקומיות”.

עדן רוטברג עם הכדור. (תמונה מעמוד הפייסבוק של ליאז')
עדן רוטברג עם הכדור במשחק טרום עונה. מככבת בבלגיה גם בעונה הסדירה. (תמונה מעמוד הפייסבוק של ליאז’)

למה לא מביאים זרות מהטופ-טופ?
“אני חושבת שהם לא מביאים מהטופ טופ בגלל שהם רוצים שהמקומיות יבלטו, שנותנים את המקום באמת למקומיות”. חשוב להגיד שהכדורסל בישראל באמת רמה מאוד גבוהה ואני מאוד נהניתי לשחק בארץ מול השחקניות שהן בין הכי הטובות בעולם. זה חוויה אחרת, זה שונה”.

על איזה חלקים במשחק ההתקפה שלך עבדת בקיץ?
“לייצר מכדרור במיוחד בסוף שעון, באמת תחת לחץ שתי שחקניות שאין מה לעשות. אני רואה פה את הגובה של השחקניות שזה משהו אחר מאשר מה שחווינו בארץ. חשוב גם את הדברים הטובים לחזק ולא תמיד להתמקד בדברים הפחות טובים. אז האיזון פשוט, כאילו אני מתאמנת על עוד דברים שחשובים לי.”

בהגנה נראה שעלית מדרגה במיוחד מאז החטיפה בגמר הגביע בארץ (החטיפה ניצחה את המשחק). על מה עבדת בקיץ בצד ההוא של המגרש? לפי הנתונים את עם 2.0 חטיפות למשחק העונה.
“אני חושבת שזה בעיקר מנטאלי. זאת אומרת הגנה, זה יישמע קלישאתי כי אמרו את זה המון, אבל אין יום רע בהגנה, בסוף אם אתה רוצה לשמור אתה שומר”.

בהגנה, במיוחד ביורוקאפ, את נראית כאילו את צעד אחד לפני ההתקפה של היריבה.
“כמובן שזה עניין של למידה, ניסיון והכל, אבל כן, זה גם ריכוז. אני מאוד מאוד מרוכזת ורואה מה קורה ומנסה גם לעזור לבנות האחרות ולהדריך. אבל שוב, נכון שזה.

לפני שנתיים שיחקת לראשונה ביורוקאפ נשים עם אליצור רמלה והעמדת 10 נקודות למשחק וכיום את מעמידה 10.83 נקודות למשחק. ספרי קצת על ההבדלים בין לשחק בקבוצה ישראלית במפעל לעומת קבוצה אירופאית במפעל.
“בליאז’ אני מרגישה שליחות, אני הישראלית היחידה ואני מייצגת את המדינה שלנו וזה כיף. זה שונה כי ברמלה היו לנו עוד שלוש שחקניות אמריקאיות וזה היה מאוד משמעותי במיוחד ביורוקאפ, בליאז’ יש לנו רק שחקנית אמריקאית אחת שמשחקת איתי. יש לנו הגרלה מאוד קשוחה מול ליון שהם קבוצה ברמת יורוליג לכל דבר. זה דבר טוב לניסיון שלי וגם לשחקניות שלנו בקבוצה. אני מאוד נהנית במשחקים האלה, זו רמה מאוד מאוד גבוהה ואני מאוד אוהבת אתגרים. גם שחטפנו 60 הפרש בראש מליון נהניתי במשחק הזה, כי זה היה משחק מול שחקניות טופ יורוליג ולוקחים את זה כדבר טוב”.

האם הופתעתם שליון הוגרלה לבית שלכם?
“זו הגרלה, אבל למען האמת הופתעתי שליון ביורוקאפ. דיברתי עם ג’ודי אלמונד אחת השחקניות שלהן ושאלתי אותה למה הן לא ביורוליג אז היא אמרה שליון הפסידה הרבה משחקים ביורוליג ואז הן ירדו ליורוקאפ”.

את שואפת לשחק ביורוליג כמובן.
“יורוליג זו רמה מאוד גבוהה זה מדהים ואני שואפת לשחק ברמה הזאת”.

איך את מצליחה לככב בכל משחק גם שאת פצועה וחולה בעונה שעברה ברמת גן וגם בנבחרת בשבוע שעבר?
“זה הכול בראש וזה לגמרי מנטאלי, הכדורסל בנוי 70% לפחות מנטאלי ו-30% יכולת, כך אני רואה את זה. זה בראש, גם שנאנקתי מכאבים ולא יכולתי לדרוך על הרגל והיה נוראי, אין מצב שלא אמשיך ואאכזב את עצמי ואת הבנות החברות שלי. לא משנה מה, הייתי שם והנוכחות חשובה. החוכמה היא להישאר חזק גם שמפסידים וגם כשמנצחים וגם כשנפצעים. החוכמה היא להישאר ולעלות”.

עדן רוטברג עם הכדור. פצועה או חולה, תמיד אפשר לסמוך עליה. (FIBA.BASKETBALL)

עכשיו ששיחקת משחק ראשון עם הנבחרת החדשה, האם את מאמינה שהניסיון שלך באירופה יכין אותך להוביל את הנבחרת גם ביורובאסקט לניצחונות במידה ותוגרלו לבית טוב?
“קודם כל, התשובה היא חד משמעית כן. זה שאני משחקת באירופה זה מכין אותי לחיים וגם לכדורסל. החודשיים וחצי שאני בבלגיה עשו לי טוב ומקווה שגם לבנות, כי ממש חשוב לי שנצליח כקבוצה ושיהיה להם טוב. יש לנו עוד שנתיים לעבוד ויש לנו פוטנציאל וחומר טוב לעבוד איתו ואין סיבה שלא נצליח לא משנה לאיזה הגרלה ניפול”.

אם את חוזרת אחורה למשחק הראשון שלך בבוגרות, מה היית אומרת לעצמך לקראת העתיד, עכשיו כשאת שחקנית בכירה בליגה באירופה?
“סבלנות. את תגיעי לאיפה שאת צריכה להגיעה, ולא משנה מה, לא לוותר בדרך ולהאמין בעצמך. ואם אני מסמנת משהו, אז אני משיגה אותו”.

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן